Váš průvodce po Francii

Francouzská riviéra

Zde se zaměříme na Francouzskou riviéru, zejména Provence. Vlak jezdí pouze na trase: Marseille - Cassis - Toulon - Saint Raphael. Tato linka pokračuje dále do Nice, Monaco (Monte Carlo) a Menton. Na každém nádraží získáte jízdní řád dané linky, která v tom místě jezdí. Mládež do 25 let má slevu.

 

Marseille - Cassis: Vlakem nebo meziměstským autobusem. Vlak 5€, autobus 2,70€

Jízdní řád dostanete v turistické informační kanceláři v Marseille u přístavu.

 

Toulon - Saint Tropez: Z autobusového nádraží, cesta trvá asi 2,5hod a stojí kolem 20€

Mezi nejznámější městečky v Provence Var jezdí autobusy 100 a 104.

Vlaky a rychlovlak TGV ve Francii

Ve Francii spravuje vlakové spoje společnost SNCF. Vlaky ve Francii jezdí na čas, ne tak jako u nás. Jízdenku si můžete zakoupit /zarezervovat sami přes internet. Jen pro představu, z Toulonu do Marseille počítejte s  10€.  Na každém nádraží jsou k dispozici jízdní řády projíždějících spojů.
 

Výhodné jsou “noční vlaky”, které dopravují pasažéry přes noc. Výhodné nabídky se objevují pouze párkrát do  měsíce. Ta nejlepší nabídka může být např. Z Paříže do Marseille za cca 600Kč. Bude nutná rezervace předem, nejlépe přes internet.

 

TGV (téževé) je rychlovlak spojující velká města, už nejen ve Francii. Může vyvinout rychlost až 350km/h. Přes celou Francii přejedete tedy asi za 2,5 hodiny. Tento způsob přepravy je zatím v dražší kategorii cestování, ale za to je to super v tom, že se neodlepíte ze země:)  Je nutná rezervace (zakoupení jízdenky) předem. Stačí jeden den.. Z Paříže do Marseille okolo 100Euro, z Curychu do Paříže asi 80 Eurošů. Jeho výhoda je v tom, že jezdí opravdu na minutu přesně a konečná stanice je na nádraží, která jsou většinou u centra daného města, ne hodinu za městem jako letiště..

 

Hurá do Francie!

Autobusem: Nejlevnější autobusové jízdenky Vás vyjdou, nakoupíte-li si je s předstihem, klidně i s otevřeným (flexibilním) datem odjezdu. Do Francie jezdí tyto společnosti: Student Agency, Eurolines a FTL.  


Letadlem: Využijte levné letenky do Francie nebo Charterové lety na poslední chvíli.

 

Autem: Do Francie autem - naplánujte si cestu (trasu) podle internetových map. Záleží, kam pojedete. Určitě se vyplatí (pokud jedete na jih) jet přes švýcarskou Ženevu a prohlédnout si město i Ženevské jezero.

 

Jak se dostat do Francie? Do Francie letadlem, autobusem, vlakem nebo autem?

Důležité informace o dopravě v Paříži.

Doprava ve Francii
Doprava ve Francii
Doprava ve Francii
Doprava ve Francii

Pokud už ve Francii jste, jistě oceníte informace týkající se cestování po Francii. Ve Francii se dá cestovat vlakem nebo rychlovlakem, letadlem či autobusem. Nejdůležitější francouzská letiště, tipy na levné vlakové a autobusové jízdenky, odkud kam jezdí rychlovlak TGV.

 

Paříž a okolí
V Paříži funguje spletitá síť metra a autobusů. V každém metru si můžete koupit jízdenku nebo balíček jízdenek, které můžete použít i do autobusů. Jízdenka není časově omezená. V autobusech si můžete jízdenku koupit i u řidiče. Nastupuje se tedy předními dveřmi. Jedna jízdenka stojí 1,50. V prodeji jsou i zvýhodněné sety -tzv. pakety.

 

Nejrozšířenější zvýhodněnou kartou mětské dopravu  v Paříži je:  

“Pass Navigo Découverte” - dříve Carte Orandé, kupuje se na týden nebo na měsíc. V Paříži s ní můžete jezdit busem, metrem, RER, Ile-de-France (Transilien) vlaky (ne TGV). Kupuje se na zóny, podobně jako u nás.

 

Cena: €5 poplatek za vystavení karty PLUS:

 

Týdenní cena, platná pouze od pondělí  00:00 do neděle 23:59:59:

€16,80 pouze Paříž (Zone 1+2)

€33 Paříž až k letištím CDG/ORY (až do Zone 5)

€37,20 pro všechny zóny (až do Zone 6)

 

Ceny pro tuto pařížskou jízdenku se mohou měnit, počítejte zhruba s těmito cenami (+€5 za vystavení):

Zones    Týden    Měsíc

1 - 2    € 17.20    € 56.60

1 - 3    € 22.70    € 74.40

1 - 4    € 27.90    € 91.70

1 - 5    € 33.40    € 109.90

1 - 6    € 37.60    € 123.60

 

 

 

Kartu můžete zakoupit v každé stanici metra. Budete ještě potřebovat fotku menšího než pasového formátu (3x2,5cm) a tužku, abyste si jí vypsali.. Na větších stanicích bývá i fotící budka, vyfotit se stojí kolem 4 eurošů. Jak již bylo řečeno, tato permanentka pro dopravu v Paříži platí od pondělí prvního spoje (asi 5,30) do neděle posledního spoje (metra jezdí asi a do 1,30 hod. ráno). Pokud přijedete v polovině týdne, asi se Vám už nevyplatí. Od pátku už kartu jde zakoupit pouze na nadcházející týden. Pokud do Paříže jedete od čtvrtka do neděle, vyplatí se Vám spíše paket jízdenek, po 10 nebo 20ks.

Další možností bývá také “Paris visite card”, bývá však o mnoho dražší.

 

Pozor! Nějací zaměstnanci pařížských dopravních podniků RATP neradi vidí, když si turisté chtějí zakoupit permici “Pass Navigo”, místo toho jim nastřelí drahý “Paris Visite Pass”. Nemají však na to právo, tak se nenechte. Je na to dokonce vyhláška, můžete si jí stáhnout a vzít s sebou. Píše se tam, že tato permanentka je prodejná všem návštěvníkům Paříže atd. Pokud vám prodejkyně jízdenek bude říkat, že navigo je jen pro místní, ukažte jí to.

Zvětšením obrázku vlevo tohoto skvostného nařízení otevřete v novém okně.

Pokud Vám záleží na ceně jízdenky do Francie, doporučujeme levné jízdenky od Student Agency koupené v předstihu. Nedostanete se s nimi všude (nejezdí na jih). Na jih se autobusem jede přes 20 hodin, doporučujeme tedy využít charterové lety, za které zaplatíte úplně stejně jako za časově nekonečnou cestu autobusem.

E-shop s korálky    www.gurmania.eu   www.moucniky.eu